Salifert – Strontium Testi

753.02 

Salifert – Strontium Testi

Stokta yok


Açıklama

Salifert Strontium Testi

 

25 kullanımlık

Strontium : Strontium mercan akvaryumu ortamı için esansiyel (doğada eser miktarda bulunan ancak canlının yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için dışarıdan mutlaka alması gereken)  bir iz elementtir. Sert mercanların oluşumunda ve kırmızı kalkerlerin (Coralin alg) meydana gelmesinde yardımcı olarak rol alır.  Bu algler  strontiumu kalsiyum ile birlikte iskeletlerinde hapsettikleri için ortamda strontium konsantrasyonunu ihtiyaç duyarlar. Doğal ortamda iz elementlerin konsantrasyonu sürekli olarak yenilenebilirken akvaryum ortamında bu konsantrasyon zamanla tükenir. Uzmanlar strontiumun yaşamsal faaliyetlerin düzeni için önemini kabul etmişlerdir.

 

STRONTIUM TESTİ NASIL KULLANILIR?

 

 

1.     Test şişesini sıcak su ile çalkalayınız ve temizledikten sonra kurutunuz. Şırıngayı kullandıktan sonra boşaltınız. Ayraçları kullanımdan sonra tekrar kullanabilirsiniz. Hiçbir zaman Şırıngayı su ile temizlemeyiniz!

 

 2.     Test Şişesini 5 ml su ile doldurunuz (5 ml Şırıngayı kullanarak.)

 

 

3.     12 damla Sr-1 ekleyip 10 saniye döndürünüz.

 

 

4.     1 Kaşık Sr-2 ekleyip ve 5 saniye döndürünüz. Renk kırmızı-pembe olmalı.

 

 

5.     1 ml şırıngaya plastik ucu takınız ve bu ucun sabit olduğundan emin olunuz. Bu Şırıngayı 1 ml ile Sr-3 doldurun. Bu dozu test şişesine doldurunuz ve 20 saniye döndürünüz. Eğer renk 30 saniye sonra maviye döndüyse kalsiyum konsantrasyonu çok düşük demektir ve strontium testi yapmadan önce düzeltmesi gerekir.

 

 

6.     Eğer renk hala kırmızı-pembe ise şırıngayı tekrar 1 ml Sr-3 ile doldurunuz. Test şişesine renk maviye dönene kadar damla damla boşaltınız (her damladan sonra birkaç saniye döndürünüz). Renk maviye döndükten sonra, 15 saniye daha yavaş yavaş döndürünüz. Muhtemelen saf mavi renge değil siyah renge dönecektir. Bu durumda Sr-3’ten 1 damla daha ekleyiniz ve tekrardan 15 saniye döndürünüz. Bunu mavi renk olana kadar tekrarlayınız.

 

 

7.     Şırıngayı plastik ucunu çıkarmadan yukarı doğru tutunuz. Şırınganın siyah bölümüne karşılık gelen değeri okuyunuz. Okuduğunuz bu değerle tablodan kalsiyum konsantrasyonunu bulabilirsiniz.

 

 

8.     1 ml etiketli şırıngayı (plastik ucu gerekli değil) 0.5 ml Sr-4 ile doldurunuz. Bunu test şişesine ekleyip 10 san. döndürünüz. Renk kırmızı/pembe kalacaktır.  

 

 

9.     İki kaşık Sr-5 ekleyiniz ve toz çözülene kadara döndürünüz. 12-15 dakika bekleyiniz. (saat kullanın)

 

10. 1 ml Şırıngaya sarı etiketsiz plastik ucuyla beraber 1 ml Sr-3 çekiniz. Damla damla renk maviye dönene kadar test şişesine ekleyiniz. Her damladan sonra 20 saniye döndürünüz.

 

11.Şırıngayı plastik ucu yukarı gelecek şekilde tutunuz ve şırınganın alt kısmına karşılık gelen değeri okuyunuz. Okuduğunuz bu değeri tabloda karşılaştırarak Strontium miktarını bulunuz.

 

Marka

SALIFERT