Salifert – Iodine Testi

700.19 

Salifert – Iodine Testi

Stokta yok


Açıklama

Salifert Iodine Testi

 

40 kullanımlık

Iodine : Iodine akvaryumda bulunan iz elementlere benzer şekilde akvaryumda çok önemli görevler üstlenmektedir. Omurgasızlar renklenme ve ışık değişimlerine adapte olmak için iodine ihtiyaç duyarlar. Iodine mercanların renk kaybederek beyazlaşmasını engeller ve aşırı ışık altında  Zooxanthellae’lerin neden olduğu fazla oksijen üretimini etkisiz hale getirir. Genellikle akvaryumda bulunan elementler, algler, omurgasızlar, protein skimmer, ve aktif carbon tarafından  tutulur. Bu nedenle düzenli olarak akvaryum suyuna ilave edilmesi gereklidir.

Akvaryuma ilave edildikten sonra akvaryum suyunun iodine miktarını sürekli kontrol etmek gerekir.

 

 

IODINE TESTİ NASIL KULLANILIR?

 

Iodide miktarını bulmak için:

 

 

1. Test şişesini akvaryum suyu ile çalkalayınız ve Şırınga ile 2 ml akvaryum suyunu test şişesine alınız.

 

 2. 6 Damla “I2-1” sıvısından ekleyip 10 saniye yavaşça döndürerek karıştırınız. (Bu testte I2-2 sıvısı kullanılmamaktadır.)

 

 3. 6 Damla I2-3 sıvısından ekleyin. Bu sıvıyı eklerken her damladan sonra test şişesini 2-3 saniye döndürerek sıvıyı karıştırınız.

 

4. 4 dakika bekleyiniz.

 

5. 4 dakika sonra renk koyulaşır. Test şişesini renk tablosunun beyaz kısmının ön tarafında tutarak karşıdan bakmak koşuluyla karşılaştırması yapınız. Renk karşılaştırması için gün ışığını kullanınız. Bazen renk daha sarı olabilir. Renkler maviye, siyaha veya mora döndüyse, Iodide konsantrasyonu 0.2 ppm’in üzerindedir. Her testten sonra test şişesini 10  defa temiz suyla çalkalayınız.

 

Kombine Iodate ve Iodine miktarını bulmak için:

 

1. Test şişesini akvaryum suyu ile çalkalayınız ve Şırınga ile 2 ml akvaryum suyunu test şişesine alınız.

 

2. 1 Damla I2-2 sıvısından ekleyip 10 saniye yavaşça döndürerek karıştırınız. (Bu testte I2-1 sıvısı kullanılmamaktadır.)

 

3. 6 Damla I2-3 sıvısından ekleyip 10 saniye yavaşça döndürerek karıştırınız.

 

4. 3 dakika bekleyiniz.

 

5. Test şişesini renk tablosunun beyaz kısmının ön tarafında tutarak karşıdan bakmak koşuluyla karşılaştırması yapınız. Renk karşılaştırması için gün ışığını kullanınız.  Eğer renk koyu sarı,  yeşil, mavi veya mavi tonlarda ise, Iodate konsantrasyonu 0.2 ppm’in üzerindedir ve bir sonraki testte çökme yaratabilir.

 

6. Iodate konsentrasyonu 0.2 ppm üzerinde değilse, tekrar ölçüm yapılabilir.

 

7. 5 Damla I2-2 sıvısından ekleyip 10 saniye yavaşça döndürerek karıştırınız.

 

8. Test şişesini renk tablosunun beyaz kısmının ön tarafında tutarak karşıdan bakmak koşuluyla karşılaştırması yapınız. Renk karşılaştırması için gün ışığını kullanınız. Her testten sonra test şişesini 10  defa temiz suyla çalkalayınız

 

Marka

SALIFERT