Salifert – Kalsiyum Testi

622.93 

Salifert – Kalsiyum Testi

StoktaAçıklama

Salifert Kalsiyum Testi

Son Kullanma Tarihi: 2027

50 ila 100 kullanımlık

 

Kalsiyum : Doğal deniz suyunda  kalsiyum değeri 420’dir.  Kalsiyum balıkların  ve mercanların iskelet yapılarında yer almaktadır. Aynı zamanda kalsiyum seviyesinin pH değeri üzerinde önemli etkileri de bulunmaktadır. Düşük kalsiyum seviyesi pH değerinin de düşmesine neden olur. Kalsiyum seviyesinin düşmesiyle akvaryumda bulunan canlı kayalar ve mercan kumu çözünmeye başlamaktadır. Bunun sebebi pH seviyesinin düşmesi ve ortamın asidik özellik göstermeye başlamasıdır. Değerin 500 ün üzerine çıkması durumunda ise kalsiyum çökme özelliği göstermeye başlar ve  zeminde beyaz bir tortu oluşturur. Bu tortu mercan ve diğer omurgasızlar için yakıcıdır. Düşük kalsiyum değeri ölçüldüğünde  akvaryum suyuna  sıvı kalsiyum solüsyonu veya toz kalsiyum ilavesi yapılmalıdır.

 

KALSİYUM TESTİ NASIL KULLANILIR?

 

1. Test tüpüne şırınga ile 2 ml su ekleyiniz.

 

2. Su üzerine 1 kaşık Ca–1 ekleyiniz. Karıştırmayınız.

 

3. 8 damla Ca–2 sıvısından ekleyiniz. 10 saniye döndürünüz.  Çalkalamayınız.

 

4. 1 ml şırınganın ucuna plastik aparatı sabitleyerek Ca–3 ayracını şırıngaya (plastik ucun sürekli Ca–3 ayıracında olduğuna emin olun) piston 1.00 ml gösterene kadar çekiniz. (Pistonun altında biraz hava bulunabilir. Bu hava plastik ucun sonundan veya pistondan kaynaklanır ve hiçbir şekilde test sonucunu etkilemez.)

 

5. 1 ml şırınga ile çekilen Ca–3 ayıracını damla damla test tüpüne ekleyiniz. Her damladan sonra 2 saniye döndürerek çalkalayınız. Renk pembe-kırmızıdan berrak mavi renge dönene kadar devam ediniz.

 

6. Şırıngayı ucu ile beraber yukarı doğru dik tutunuz ve pistonun siyah bölümünü okuyunuz. Şırınganın ölçü derecesi 0,01ml’dir. Kalsiyum değerini tablodan okuyabilirsiniz veya şu formülle hesaplayabilirsiniz.

 

ppm Ca = ( 1- şırıngada okunan değer) x 500

 

Marka

SALIFERT